Main Page | See live article | Alphabetical index

List of Albania-related articles

This is a list of Albania-related articles:

A B C D E F G Gj H I J K L M N P Q R Rr S Sh T U V Xh Z

A

Agrarian Party of Albania - Agron - Albania - Albania between wars - Albania during World War II - Albania in the Middle Ages - Albanian - Albanian alphabet - Albanian Catholic Church - Albanian lands under Ottoman domination - Albanian language - Albanian Orthodox Church - Albanian proverbs - Albanian cuisine - Albanian vegetable pie - Albanians - Aleksander Moisiu - Aleksander Stavre Drenova - Alfred Moisiu - Ali Kelmendi - Ali Pasha - Andon Beēa - Apollonia - Arvanites - Arvanitika

B

Bajrak - Bajraktar - Baked lamb and yogurt - Baked leeks - Bean Jahni soup - Bej - Bektashi - Berat - Burgu i Mėrgimit 1 - Burrel - Birra Tirana - Butrint

C

Cinema of Albania - Communications in Albania - Communist and post-Communist Albania - Congress of Lushnjė - Countess Geraldine Apponyi de Nagy-Apponyi - Culture of Albania

D

Democratic Alliance (Albania) - Democratic Party (Albania) - Democratic Party of Albania - Demographics of Albania - Directorate of State Security (aka Sigurimi) - District of Korēė - District of Sarandė - Districts of Albania - Djakovica - Durrės

E

Economy of Albania - Edi Rama - Education in Albania - Elbasan - Elli's veal or chicken with walnuts - Enver Hoxha - Epirus - Essad Pasha

F

Fan S. Noli - Fatos Nano - Fejzi Alizoti - Ferid Murad - Fėrgesė of Tirana with peppers - Fėrgesė of Tirana with veal - Flag of Albania - Foreign relations of Albania - Fried meatballs

G

Garlic dressings - Geography of Albania - Greater Albania

Gj

Gjergj Kastriot Skanderbeg - Gjirokastėr - Gjon Buzuku

H

Hasan Bej Prishtina - Hasude - History of Albania - Hymni i Flamurit

I

Illyria - Illyrian languages - Inva Mula-Tchako - Isa Boletini - Ismail Kadare - Ismail Qemali

J

James Belushi - John Belushi

K

Kanuni i Lekė Dukagjinit - Kavajė - King Gentius - Korēė - Kosovo War - Kosovo and Metohia - Kosovo Liberation Army - Kosovska Mitrovica - Kukės

L

League of Prizren - Lek (currency) - Lekė Dukagjini - Liberal Democratic Union - Lissus - List of Albania-related articles - List of Albanian Academic Institutions - List of Albanian films - List of Albanian islands - List of Albanian lakes - List of Albanian language poets - List of Albanian mountains - List of political parties in Albania - List of Albanian prefectures - List of Albanian rivers - List of Albanian seas - List of Albanians - List of Kings of Albania - List of Presidents of Albania - List of Prime Ministers of Albania - List of Princes of Albania - List of cities in Albania - Lushnjė

M

Macedonian NLA - Marin Barleti - Mehmet Shehu - Military of Albania - Millosh Gjergj Nikolla - Mixed vegetables - Movement of Legality Party - Mother Teresa - Mount Arith - Mount Dajt - Mount Korab - Music of Albania - Musine Kokolari - Myfit Libohova

N

Naim Frashėri - National awakening and the birth of Albania - National Front (Albania) - National Intelligence Service (Albania) (aka NIS/SHIK) - Nevin Meēaj - Nexhmije Hoxha - Norbert Jokl - Northern Epirus

P

Pal Engjėlli - Peć - pasha - Politics of Albania - Potato and cabbage soup - Prishtina - Pyrros Dimas

Q

Queen Teuta

R

Raki (alcoholic beverage) - Ramiz Alia - Republican Party of Albania - Rexhep Meidani - Rinas

Rr

Rrok Mirdita

S

Sali Berisha - Sazan Island - Social Democratic Party (Albania) - Socialist Party of Albania - Sports in Albania - Stewed dry figs dessert

Sh

Shefqet Verlaci - Shkodėr

T

The Tale of the Eagle - Timeline of Albanian history - Timeline of Albanian history from 1994 - Timeline of Albanian history to 1993 - Tirana - Tourism in Albania - Transportation in Albania - Turhan Pasha Pėrmeti -

U

UĒK - Union for Victory Coalition - Unity for Human Rights Party - University of Tirana

V

Veal with large lima beans - Via Egnatia - Vlorė

Xh

Xhafer Ypi - Xhemil Dino

Z

Zog of Albania

List of Unedited Articles

Note: Before editing these articles make sure that there are not any articles already on that subject with a different spelling (instead of the letters ē and ė the letters c and e may have been used).

1,2,3

8 Persona Plus

A

Abaz Ermenji - Abaz Kupi - Abdi Toptani - Abdullah Rushdi - Abdyl Frashėri - Abdyl Ypi - Academy of Arts of Tirana - Ada Air - Adelina - Adil Ēarēani - Adhurim Resuli - Agim Nesho - Agricultural University of Tirana - Agron Duka - Alb-pop - Albanian Airlines - Albanian Assembly - Albanian Baptist Union - Albanian Fascist Party - Albanian literature - Albanian National Assembly - Albanian Party of Labor - Albanian Radio-Television - Albanian Senate - Albanian State Railways - Albanians in Macedonia - Albanie - Aleksander Meksi - Ali Klissura - Ali Podrimja - Ali Riza Kolonja - Andon Zako Ēajupi - Anri Sala - Apasionata - Aqif Pashė Elbasani - Arben Karkini - Arben Malaj - Ardit Gjebrea - Arnold von Harff - Arta Dade - Avni Rustemi - Azem Hajdari - Azem Shkreli

B

Bajram Curri - Balada e Kurbinit - Balli Kombėtar - Ballsh - Ballė pėr Ballė - Bardhyllus - Bashkim Fino - Bashkim Gazidede - Bashkim Shehu - Belsh Lakes - Ben Blushi - Beni Ecėn Vetė - Beqė Cufaj - Berisha River - Besnik Dervishi - Besnik Mustafaj - Big Bayram - Big Prespa Lake - Bilisht - Bik Ndoja - Bistrica River - Blendi Klosi - Bolero - Borxhliu - Broken April - Bujar Qamili - Bujar Rama - Bulqizė - Buna River - Burgjet Plot, Liria nė Derė - Burgu i Mėrgimit 2 - Burgu i Zi - Bushtrica River -

C

Castle Burgajet - Cėrrik - Christian Democratic Party (Albania) - Chronicle in Stone - Cominform - Communist Party of Albania - Cuca e Maleve

Ē

ēifteli - Ēifti i Lumtur - Ēorovodė - Ēukė

D

Dalja nga Errėsira - Darka e Dreqit - Dashuri me Krisma - Dashuria e Bjeshkėve te Namura - Democratic Party of the Right - Delvinė - Democratic Front - Detyrė e Posaēme - Devolli River - Dhe Vjen njė Ditė - Dhimiter Xhuvani - District of Berat - District of Bulqizė - District of Delvinė - District of Devoll - District of Dibėr - District of Durrės - District of Elbasan - District of Fier - District of Gjirokastėr - District of Gramsh - District of Has - District of Kavajė - District of Kolonjė - District of Krujė - District of Kukės - District of Kurbin - District of Kuēovė - District of Lezhė - District of Librazhd - District of Lushnjė - District of Mallakastėr - District of Malėsi e Madhe - District of Mat - District of Mirditė - District of Peqin - District of Pogradec - District of Pukė - District of Pėrmet - District of Shkodėr - District of Skrapar - District of Tepelenė - District of Tiranė - District of Tropojė - District of Vlorė - Do Lotoni duke Qeshur - Do Martojme Malon - Dora e Ngrohtė - Drin i Bardhė River - Drin i Zi River - Drini River - Drino River - Dritėro Agolli - Dropull - Duel i Heshtur - Dunaveci River - Dy Herė Mat - Dy Krisma nė Paris

E

E Ema e Zeqos - Edith Durham - Eja - Enver Hoxha Tungjatjeta - Eqerem Bej Libohova - Eqerem Ēabej Higher Pedagogical Institute in Gjirokastra - Eqerem Ēabej University of Gjirokastra - Eqerem Spahia - Eqrem Ēabej - Eli Fara - Era e Mollės - Ermelinda Meksi - Ersekė - Ervin Hatibi - Erzeni River - Eshref Frashėri

F

Faik Konica - Fani i Madh River - Fani i Vogėl River - Fani River - Fantazmat Lodrojnė l - Fatime Sokoli - Fatmir Mehdiu - Fatos Klosi - Fatos Kongoli - Fatos Lubonja - Fatos Tarifa - Fier - Fijet Qė Priten - Fillim i vėshtirė - Fillimi i Fundit - Fiqeri Dino - First Treaty of Tiranė - FK Partizani - Flamuri Ynė - Flutura nė Kabinėn Time - Freighter Teuta - Freighter Vlora - Froides Fleurs D'Avril - Fundi i njė Marrėzie

G

Gheg - Goja Kapak Vuxhut Rehat - Gomsiqja River - Gostima River - Government of Durrės - Gramsh - Greeks in Albania - Gurėt e Shtėpisė sime - Guximtarėt - Gėzhoja e Vjeter

Gj

Gjakfohtėsia - Gjadri River - Gjanica River - Gjeneral Gramafoni - Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur - Gjergj D. Kyrias - Gjergj Fishta - Gjolja River - Gjon Kastrioti - Gjon Markagjoni - Gjon Nikollė Kazazi - Gjuetia e Fundit 1 - Gjuetia e Fundit 2

H

Has - Hallva - Hava Rexha - Higher Agricultural Institute - Higher Agricultural Institute of Korēa - Higher Institute of Arts of Tirana - Higher Military Academy in Tirana - Higher Military School in Vlora - Higher Pedagogical Institute in Shkodra - Higher Unified Military School in Tirana - Hijet qė Mbeten Pas - Himarė - Historiani dhe Kameleonet - Horizonte tė Hapura - Hoxhė Kadria - Hysni Selfo

I

I Paharruari - I Teti nė Bronz - Ibrahim Bej Biēaku - Ibrahim Bushati - Ibrahim Rugova - Idajet Beqiri - Idhomene Kosturi - Ikja Drejt Shpresės - Ilias Vrioni - Ilir Meta - Illyrian Wars - Ishm River

J

Jeronim De Rada - Jo urrejtje por Dashuri - Jovan Bregu Refugjat

K

Kadaif - Kalasa River - Kali nė Liri - Kapedani - Kara Mahmud Bushati - Kaso Fuga - Kastriot Islami - Kėlcyrė - Kėrēovė - KF Erzeni - KF Tirana - King Glaucius - Kiri River - Klos - Kohėt e Liga - Kolonjė - Koncert nė Vitin 1936 - Konispol - Koplik - Kosove, Kurrė s'tu nda Gazepi - Koēi Xoxe - Krujė - Krumė - KS Apolonia - KS Besa - KS Besėlidhja - KS Bylis - KS Dinamo Tirana - KS Elbasani - KS Flamurtari - KS Lushnja - KS Shkumbini - KS Teuta - KS Vllaznia - Ksamil - Kthimi i Ushtrisė sė Vdekur - Kujtim Hysenaj - Kuptimi i Humbur i Humorit Popullor - Kur Hapen Dyert e Jetės - Kur xhirohej njė film - Kur Zbardhi nje Ditė - kurbet - Kush e Solli Doruntinėn - Kush Vdes nė Kėmbė - Kuvendi Popullor - kuvend - Kuēovė

L

Lab - Lamerica - Lana River - Laver Bariu - Larg Barbareve - Lasgush Poradeci - Laē - League of Lezha - Legality - Lesniqja River - Lezhė - Liri a Vdekje 1 - Liri a Vdekje 2 - Literary Works - Luan Hajdaraga - Luan Memushi - Luan Rama - Luan Shabani - Luēija Miloti - Lufter Xhuveli - Lugina e Pushkatarėve - Luigj Bumēi - Luigj Gurakuqi - Luigj Gurakuqi University of Shkodra - Lulėkuqet mbi Mure - Lume Drite - Lurė Lakes

Ll

llautė -

M

Maliq - Maliq Bushati - Marjeta Zaēe - Mati River - Mavrovė - Me Hapin e Shokėve - Mehdi Bej Frashėri - Mehmet Konica - Memaliaj - Merita Halili - Meshari - Mėngjese Lufte - Mėsonjėtoria - Mėsuesi Midhat Frashėri - Migjen Kelmendi - Mihal Turtulli - Mimoza Llastica - Mira Meksi - Mirditė Republic - Mirela Manjani - Miset e Sefes - Morsa - Mount Ballgjat - Mount Barbullush - Mount Begaj - Mount Black - Mount Bofnj - Mount Bukanik - Mount Bureto - Mount Deje - Mount Deshat - Mount Dhembel - Mount Dry - Mount Gjalicė - Mount Grabovė - Mount Gramoz - Mount Gram - Mount Ivan - Mount Izvor - Mount Jabllanicė - Mount Jezercė - Mount Kalabak - Mount Kamjan - Mount Kamje - Mount Kaptin - Mount Kazanjė - Mount Kaēil - Mount Kaēinar - Mount Kolesjan - Mount Koritnik - Mount Krab - Mount Kullgjatė - Mount Kulmakė - Mount Kunor - Mount Kurile - Mount Lenie - Mount Lofkė - Mount Lungarė - Mount Lunxheris - Mount Luēe - Mount Maranajt - Mount Melesin - Mount Moravė - Mount Munellė - Mount Nėmėrēkė - Mount Oron - Mount Ostrovicė - Mount Peshtrik - Mount Piskal - Mount Postenan - Mount Progonicė - Mount Rabuq - Mount Rrenc - Mount Rungajė - Mount Runjė - Mount Shebenik - Mount Shenik - Mount Shpat - Mount Shėndelli - Mount Skėnderbe - Mount Sukover - Mount Sukė - Mount Suēel - Mount Tarabosh - Mount Tartar - Mount Tomor - Mount Trebeshinė - Mount Ulokė - Mount Valamarė - Mount Vuzhė - Mount White - Mount Wide - Mount Zajs - Mount Zepė - Mount Ēajup - Mount Ēembel - Mount Ēfir - Mount Ēikė - Mount Ēirm - Mount Ēukall - Mountain With Holes - Mualebi - Muri i Gjallė - Museum of Skanderbeg - Mustafa Merlika Kruja - Mustafa Muēa - Mustafa Pasha Bushati - Mustafa Xhani - Muzeu - My Century - Myslim Leli -

N

Nako Spiru - National Liberation Movement - National Lycée - Natė me Hėnė - Naum Veqilharxhi - Ndoc Ēoba - Ndre Mjeda - Ndroq - Neritan Ceka - Nevruz Day - New Democratic Party (Albania) - Ngadhnjim mbi vdekjen - Ngjyrat e Moshės - Nusja dhe Shtetrrethimi - Nė Fillim tė Verės - Nė katin e dytė ėshtė Parajsa - Nė Kosove pėr Jetė - Nė Pyjet me Borė ka Jetė - Nė Ēdo Stinė - Nėntori i Dytė

Nj

Nje pallto pėr Baben tim nė Burg 2 - Nje pallto pėr Babėn tim nė Burg 1 - Njeriu me Top - Njerėz dhe Fate 1 - Njerėz dhe Fate 2 - Njerėz dhe Fate 3 - Njė Baba Tepėr - Njė Burrė dhe dy Gra - Njė Natė pa Dritė - Njė Tokė qė Lundron - Njė Vonesė e Vogėl - Njėsiti Guerril -

O

Omer Pasha Vrioni - Opera per Tre Grosh - Operacioni Zjarri - Osumi River - Oshėtimė nė Bregdet

P

Pallati 176 - Pamje Nga Ura - Pandeli Evangjeli - Pandeli Majko - Parashqevi Simaku - Partizani i Vogėl Velo - Party of National Unity - Pas Gjurmėve - Pas njė Lajmi - Pashko Vasa - Patos - Pavllo River - Pdhanė - People's Assembly - Peqin - Personazhe nė Kurth - Peshkopi - Petrit Kalakula - Plaku dhe Hasmi - Plumba Perandorit - Po Vjen Ai 1 - Po Vjen Ai 2 - Pogradec Lake - Pogradec - Polytechnic University of Korēa - Polytechnic University of Tirana - Porta Eva - Počmes - Pranvera S'erdhi Vetėm - Pranverė e Hidhur - Prefecture of Berat - Prefecture of Dibėr - Prefecture of Durrės - Prefecture of Elbasan - Prefecture of Fier - Prefecture of Gjirokastėr - Prefecture of Korēė - Prefecture of Kukės - Prefecture of Lezhė - Prefecture of Shkodėr - Prefecture of Tiranė - Prefecture of Vlorė - Prefekti - Prilli i Thyer - Pukė - Pylli i Lirisė - Pėrballimi - Pėrballimi - Pėrmet - Pėrrallė nga e Kaluara

Q

Qarishta River - Qyteti i Akuzuar - Qyteti mė i Ri nė Botė - Qytetrrethim - Qytezė

R

Rapsodi Kreshnike - Rapuni River - Remzi Lela - RENEA - Revani - Rexhep Mitrovica - Rexhep Qosja - Right National Front - RMS Albania - ROS - RTVSH -

Rr

Rrugim i Pėrgjakur - Rrėshen - Rrogozhinė

S

Sabri Hamiti - Saimir Kumbaro - Sali Mani - Sami Frashėri - Sandėr Prosi - Sarandė - Second Treaty of Tiranė - Sejfulla Malėshova - Semani River - Sikur ta Kishim Nanėn - Skanderbeg SS Division - Skrapar - Skėnder Gjinushi - Skėnderbeu - Slogans - Small Bayram - Small Prespa Lake - Sotir Peēi - Spartak Poēi - Spiro Peēi - Sulejman Bej Delvina - Sulejman Pasha - Sultjazh

Sh

Shahin Kolonja - Shaqir Ēervadiku - sharki - Shezai Rrokaj - Shėngjin - Shi nė Plazh - Shijak - Shirat e Vjeshtės - Shkodėr Lake - Shkumbini River - Shkėlqim Agolli - Shkėlqim Ēani - Shkup - Shoku Yne Tili - Shoqja nga Fshati - Shqiponjat - Shqipėria nga Ducia tek Prodi - Shqipėria Turistike - Shtigje Lufte - Shtjefėn Gjeēov Shushica River -

T

Teacher's Day - Teodor Laēo - Tepelenė - Tėrkuza River - Tirana River - Tirana Year Zero - Tokė e Pėrgjakur - Tokė e Shtrenjtė - Tomka dhe Shokėt e Tij - Tosk - Tropojė - Tė Paftuaritė

Th

The Castle - The Concert at the End of the Winter - The General of the Dead Army - The Great Winter - The Pyramid - The Three-Arched The Bridge - The Wedding -

U

Udha e Shkronjave - United Right of Albania -

V

V.I. Lenin Higher Party School - Vajzat me Kordele tė Kuqe - Valbonė - Valentina Leskaj - Vargjet e Lira - Vasil Melo - Vdekja e Kalit - Viktimat e Tivarit - Viktor Doda - Vilson Ahmeti - Violeta Manushi - Vitet e Para - Vitet e Pritjes - Vizita e Damės Plakė - Vjosa River - Vlorė Proclamation - Vojo Kushi Higher Institute of Physical Culture of Tirana - Vojo Kushi Institute of Physical Culture of Tirana - Vrinė

Xh

Xhevdet Hafizi -

W

What Are These Mountains Thinking About - Writers' Union

Y

Yjet e Netėve tė Gjata - Ylli Bufi

Z

Zef Bushati - Zeza River - Zėri i lirisė - Zonja nga Qyteti

See also